5 ROŚLIN ŁAGODZĄCYCH ENDOMETRIOZĘ

5 ROŚLIN ŁAGODZĄCYCH ENDOMETRIOZĘ

Endometrioza bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo i może zostać zdiagnozowana w trakcie kontrolnego badania ginekologicznego. Mimo wszystko stanowi przewlekłą i bardzo trudną do wyleczenia chorobę, która może doprowadzić do upośledzenia codziennej aktywności kobiety. Niestety bywa również częstą przyczyną niepłodności. Endometrioza może dotyczyć wszystkich kobiet, znajdujących się w wieku rozrodczym. Brak właściwego i wczesnego rozpoznania może skutkować rozwojem choroby. Jakie sposoby na endometriozę można stosować, by złagodzić jej objawy?

Sposoby leczenia endometriozy

W leczeniu endometriozy może być stosowana farmakologia, taka jak na przykład hormonalne preparaty antykoncepcyjne, progestageny lub analogi hormonu uwalniającego gonadotropiny. Zasadą leczenia jest wywołanie stanu braku miesiączki, co powinno zapobiegać wzrostowi endometrium. Stosowanie metod farmakologicznych nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia. Można zastosować również zachowawcze leczenie chirurgiczne w postaci usunięcia ognisk choroby, w tym torbieli endometrialnych oraz przywrócenia właściwych warunków anatomicznych, oraz funkcji narządów miednicy mniejszej. Niestety przeprowadzenie tego rodzaju procedury nie jest proste i może prowadzić również do nawrotów choroby.

Czy dieta może pomóc w walce z endometriozą?

Kolejnym sposobem na endometriozę może być odpowiednia dieta. Zmiana nawyków żywieniowych znacząco pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z tą chorobą. Sposób odżywiania wywiera istotny wpływ na ogólną kondycję organizmu, dlatego warto skupić się na odpowiedniej diecie. Chodzi również o dotychczasowy sposób żywienia, w postaci nieregularnych posiłków, jedzenia w biegu oraz spożywania małowartościowych i mocno przetworzonych produktów. Takie elementy niekorzystnie wpływają na stan organizmu oraz jego odporność. Dla lepszej równowagi należy wprowadzić regularność w jedzeniu, urozmaicić posiłku oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Warto również wyeliminować produkty w postaci kawy, alkoholu, słodzonych napojów i mocno przetworzoną żywność.

Łagodzenie objawów endometriozy za pomocą roślin

Innym sposobem na endometriozę może być wykorzystanie różnego rodzaju roślin. Pomagają one zarówno w złagodzeniu bólu, jak również w zmniejszeniu zmian chorobowych i torbieli. To dobry pomysł na wprowadzenie łagodniejszej formy leczenia, bowiem stosowanie leków hormonalnych może nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne. Szczególnie zalecane jest wprowadzenie pięciu roślin, których stosowanie pozwoli na osiągnięcie zadowalających rezultatów. Ostropest plamisty chroni komórki przed uszkodzeniem oraz ma dobre właściwości przeciwzapalne. Stanowi więc dobry sposób na wspomaganie łagodzenia objawów endometriozy. Przydatny będzie również popularny imbir. Proszek z jego korzenia wykazuje właściwości przeciwbólowe. Można więc spożywać go każdego dnia, natomiast w przypadku wystąpienia miesiączki, zwiększyć jego dawkę, w celu osiągnięcia większych właściwości przeciwbólowych. Silne działanie przeciwzapalne wykazuje także kurkuma. Wykorzystuje się ją do długoterminowego leczenia endometriozy. Dobrze wspomaga zapobieganiu wzrostowi endometrium. Warto spożywać ją na przykład w formie herbaty, do której można dodać również proszku imbirowego lub używać jej jako przyprawę do posiłków.

Mocne właściwości przeciwbólowe posiada ekstrakt z kory sosny. Doskonale nadaje się wobec tego do przyniesienia ulgi w dolegliwościach związanych z tą chorobą. Bardzo korzystne, jest także stosowanie korzenia mniszka lekarskiego. Pomaga on w detoksykacji wątroby i dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które potrzebne są dla zachowania równowagi hormonalnej. Korzeń z mniszka lekarskiego to bardzo dobre źródło witaminy A, C, żelaza, wapnia i potasu.

Wykorzystaj dostępne środki

Wszelkie zmiany w swojej diecie warto zawsze skonsultować z lekarzem. Ważne jest bowiem, by zachować odpowiednie bezpieczeństwo przed wprowadzeniem różnego typu ziół lub suplementów. Warto jednak eksperymentować z wymienionymi wyżej roślinami, bowiem potrafią przynosić bardzo dobre rezultaty. Dobrym sposobem na endometriozę będzie stosowanie ich w formie herbat. Oczywiście tego rodzaju środki nie wykazują natychmiastowego działania i potrzeba czasu, żeby zobaczyć odpowiednie rezultaty. Wyniki są jednak bardzo zadowalające, dlatego warto wykazać się cierpliwością. Dodatkowo stosowanie tych produktów może mieć charakter długoterminowy. Warto połączyć je z wprowadzeniem innych zmian w swoim życiu, takich jak na przykład spożywanie zdrowej żywności. Wówczas rezultaty mogą okazać się jeszcze lepsze. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiedniej dawce warzyw i owoców, a także wprowadzeniu ryb, które zawierają nienasycone kwasy omega-3. Nie należy natomiast spożywać czerwonego mięsa, mocno przetworzonych produktów oraz uważać na tłuszcze trans. Dodatkowo ważna jest również odpowiednia masa ciała, gdyż wpływa na właściwą pracę hormonów i zachowanie równowagi hormonalnej organizmu.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.