Dlaczego wydzielina z pochwy powoduje bielenie majtek?

Dlaczego wydzielina z pochwy powoduje bielenie majtek?

Czy zdarza się również tobie czasami, że kiedy nie dzielisz się pewną informacją, wydaje ci się, że dotyczy to tylko ciebie? Po kilkakrotnym zauważeniu bielenia na majtkach, zapytałam naszą społeczność na Instagramie. Okazało się, że nawet 84% respondentów zauważyło, że wydzielina z pochwy powoduje bielenie majtek, a ich klinek nie wygląda już tak estetycznie. 

Zapytaliśmy lekarza położnika-ginekologa z "Gerovės Klinika", lek. med. Gretę Balčiūnienė, dlaczego po wypraniu majtek widoczna jest bieląca plama. Ale zacznijmy od początku - czym jest wydzielina z pochwy, jaki jest jej pH itp. 

Co to jest wydzielina z pochwy?

Nasza pochwa - jest szczególna, ponieważ naturalnie się oczyszcza i naprawdę nie trzeba jej myć od wewnątrz. Jest stale nawilżana wydzielinami - śluzem produkowanym przez szyjkę macicy i wejście pochwy oraz płynem przesączającym się przez ścianę pochwy. 

Według lekarza Gretę Balčiūnienė, w pochwie występują dobre bakterie, zwane laktobacilami. Te dobre bakterie są szczególnie ważne dla utrzymania zdrowej mikroflory pochwy. 

Warto wiedzieć, że konsystencja, kolor i ilość wydzieliny pochwy mogą się różnić w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, wahania hormonów, aktywności seksualnej i ogólnego stanu zdrowia. 

pH pochwy

To właśnie laktobacile w pochwie pomagają utrzymać optymalny poziom kwasowości pochwy. Zdrowe pH pochwy wynosi 3,8-4,5 - jest to pH wyraźnie kwaśne (neutralne pH to - 7,0). Niższe (kwaśne) pH jest szczególnie ważne dla ochrony przed infekcjami, ponieważ uniemożliwia rozmnażanie się "złych" bakterii. 

Lekarka Greta mówi, że na przykład podczas miesiączki pH pochwy wzrasta, staje się mniej kwaśne, ponieważ pH krwi wynosi około 7,4. To właśnie ze względu na zmniejszenie kwasowości pochwy podczas miesiączki lub po niej mogą pojawić się grzybica pochwy lub inne infekcje. Sperma, dostająca się do pochwy, również może zmienić pH i zakłócić mikroflorę pochwy, ponieważ pH spermy wynosi 7,2-8,0.

Bielenie majtek - czy martwić się?

Kiedy kwaśne wydzieliny dostają się na majtki, z czasem mogą wybielać obszar wokół majteczek. Często można zauważyć, że na jaśniejszych majtkach pojawiły się jaśniejsze, wybielone plamy. Lekarka mówi, że ważne jest uspokojenie się i zrozumienie, że to naprawdę nie oznacza żadnej choroby ani że majtki są brudne czy gorszej jakości. To naturalny proces, który oznacza, że środowisko pochwy jest kwaśne, dokładnie takie, jakie powinno być. 

Jeśli nie masz majtek z wyblakłymi plamami, świetnie - masz szczęście. To nie oznacza, że coś jest nie tak i że należy martwić się o swoje zdrowie intymne, jeśli nie ma żadnych objawów. Po prostu różne kobiety mają różną florę bakteryjną, a w pewnych momentach niektóre bakterie pochwy mogą się zmieniać i wywierać większy wpływ na materiał majtek. 

Bawełna ws. syntetyki

Bawełna i włókna syntetyczne są barwione w różny sposób. Włókna syntetyczne - poliester, poliamid, wiskoza - są bardziej odporne na działanie kwasów, dlatego prawdopodobnie nie zauważysz wybielonych plam na majtkach syntetycznych. 

Z kolei włókno bawełniane nie jest odporne na działanie kwaśnego środowiska - dlatego wydzieliny pochwy najczęściej powodują wybielanie majtek bawełnianych. Ale to nie jest powód, by codziennie nie wybierać majtek bawełnianych. Wręcz przeciwnie, majtki bawełniane zalecają lekarze ginekolodzy ze względu na doskonałe właściwości - przewiewność, chłonność, większy komfort.

------------------

Jeśli do tej pory martwiłaś się o wyblakłe majtki, mam nadzieję, że wspólnie z lekarką Gretą udało nam się cię uspokoić - całkowicie normalne jest, że tak się dzieje.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.