GENTLE DAY® CHRONI PRAWA ZWIERZĄT - ŻADNYCH TESTÓW NA ZWIERZĘTACH

GENTLE DAY® CHRONI PRAWA ZWIERZĄT - ŻADNYCH TESTÓW NA ZWIERZĘTACH

Cieszę się, że jest coraz więcej osób, którym zależy na tym, z czego wykonane są produkty, czy nie przeprowadza się testów na zwierzętach i nie używa się składników pochodzenia zwierzęcego. W dzisiejszych czasach, gdy możliwe jest wykonywanie testów w probówkach, wykonywanie testów na zwierzętach jest zupełnie niepotrzebne, a nawet nieetyczne. Oto ostatnio otrzymane pytanie od klientki:

„Szukam produktów do pielęgnacji ciała, które są w 100% niepowodujące zagrożenia (curently free). Jestem trochę zdezorientowana i nie rozumiem, czy Pańskie produkty należą do tej kategorii? Tak posiadacie certyfikaty Vegan, Leaping Bunny, ale rozumiem, że produkty są produkowane w laboratorium w Chinach? ”

Jeśli masz podobne pytania i chcesz dowiedzieć się więcej o produktach i certyfikatach Gentle Day, czytaj dalej.

Testowanie na zwierzętach

Testy na zwierzętach były lub są przeprowadzane w celu sprawdzenia bezpieczeństwa, wrażliwości skóry lub błon śluzowych gotowego produktu lub składnika. Do przetestowania nowo opracowanego składnika kosmetycznego potrzeba co najmniej 1400 zwierząt (okropne ...). Alternatywą dla testów na zwierzętach są testy in vitro z użyciem sztucznych komórek skóry w celu określenia bezpieczeństwa, wrażliwości skóry, toksyczności produktu i tak dalej.

Od roku 2009 testy na zwierzętach zostały zakazane w 27 krajach UE. Pomimo tego zakazu, firmy kosmetyczne mogą kontynuować testy na zwierzętach pod kątem najpoważniejszych skutków dla zdrowia ludzkiego, takich jak skutki toksyczne, które mogą prowadzić do raka. Jednak w 2013 roku 11 marca zakaz wszedł w życie również w przypadku takich testów. Zakaz dotyczy wszystkich kosmetyków i ich składników sprzedawanych w UE, niezależnie od tego, gdzie na świecie odbywały się testy na zwierzętach.

Zakazy te obowiązują również w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Indiach. Ponadto wiele krajów zakazało testowania gotowych produktów kosmetycznych lub zbliża się do tego.

Tymczasem dla produktów kosmetycznych sprzedawanych w Chinach do 2014 roku testy na zwierzętach były obowiązkowe. Do dzisiaj testydla kosmetyków leczniczych są obowiązkowe, ale obiecuje się, że zostaną one wycofane w 2020 roku. Produkty kosmetyczne przygotowane na eksport nie wymagają takich badań.

W Rosji dozwolone jest testowanie kosmetyków ze zwierzętami. W 2015 roku rosyjski parlament rozważał wprowadzenie zakazu takich praktyk, ale żaden zakaz nie został uchwalony.

Na razie Stany Zjednoczone i Kanada również nie planują wprowadzenia takich zakazów. Dlatego marki, które wspierają inicjatywę przeciwko testom na zwierzętach, mogą certyfikować produkty kosmetyczne certyfikatami Leaping Bunny lub PETA, które aktywnie walczą o to, by takie zakazy weszły w życie.

(według Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Testing_cosmetics_on_animals).

NIE dla chińskich laboratoriów

Prawda jest taka, że podpaski, wkładki i chusteczki nawilżane Gentle Day® są produkowane w Chinach, ale nie są opracowywane w chińskich laboratoriach. Bielizna i płyn do higieny intymnej są produkowane w Litwie, a  kubeczki menstruacyjne i tampony - w Hiszpanii. Jeżeli mam pomysł na nowy produkt, to przede wszystkim szukam fabryki, która może go wyprodukować na Litwie. Cała twórczość produktów Gentle Day® odbywa się w Wilnie.

Z uwagi na to, że produkty Gentle Day® sprzedajemy tylko w Europie i Ameryce Północnej (marka Genial Day®), testy kosmetyków na zwierzętach nie są obowiązkowe, a nawet zakazane w Europie.

Aby zapewnić jakość i bezpieczeństwo produktów, każda partia jest testowana w laboratoriach fabrycznych , ale takie testy nie wymagają zwierząt, wszystko odbywa się przy pomocy różnych narzędzi i aparatury.

Czy końcowe produkty Gentle Day® są testowane na zwierzętach?

Nie i nigdy nie testowaliśmy. Ponieważ podstawowe produkty Gentle Day® nie są kosmetykami, dla nich nie są wymagane żadne testy. Ważne jest, aby produkty spełniały wymogi higieniczne i były bezpieczne - czyste biologicznie. Takie testy są wykonywane w probówkach z określonymi odczynnikami. Wszystkie testy produktów Gentle Day® są przeprowadzane w Europie, a nie w Chinach czy Azji. Zwykle testujemy nasze produkty w Hiszpanii lub na Litwie. Na Litwie wykonaliśmy testy biologiczne (produkt testowany na bakterie lub grzyby, wykonywany jest test pH). Testy dermatologiczne wykonywane są w szpitalu uniwersyteckim, testy cytologiczne oraz biokompatybilności wykonywane są w Hiszpanii metodą in vitro (w probówce ze sztucznymi komórkami skóry). Wszystkie te testy nie są konieczne w przypadku naszych produktów, ale chcemy mieć pewność, że są one bezpieczne i hipoalergiczne.

Czy osoby trzecie robią badania na prośbę Gentle Day®?

Wszytkie testy i badania są zamawiane przeze mnie, żadna inna osoba tego nie robi. „Gentle Day®” to mała firma rodzinna (chociaż tak nie wygląda 😊), a nie jedna z wielkich korporacji, która ma swoje fabryki, tworzy nowe składy i kieruje pienądze na badania między innymi na zwierzętach.

Czy dostawcy składników testują je na zwierzętach?

Nie, nie testują. Większość składników użytych w produktach Gentle Day® pochodzi z Europy lub USA. Ponadto fabryki produkujące dla nas produkty są informowane, a nawet mamy podpisane umowy, gdzie jest deklarowano, że nie będą używać żadnych składników, które są pozyskiwane lub testowane na zwierzętach. Wszystkie używane przez nas materiały są wieloletnie. Od momentu powstania w 2009 r. (Kiedy w Europie zakazano testowania składników kosmetyków na zwierzętach), nie wynaleźliśmy nowych materiałów ani nie zmieniliśmy składników, chyba że ulepszamy same produkty (forma skrzydełek, wykrój itp).

Czy zatem firmę i produkty Gentle Day® można nazwać w 100% niepowodującymi zagrożenia (curently free)? Tak, ponieważ certyfikaty Vegan i Leaping bunny muszą być odnawiane co roku - każdy składnik produktu jest oceniany i wtedy są wydawane certyfikaty. Niedawno odnowiliśmy certyfikat Leaping Bunny w USA. Certyfikat Vegan jest odnawiany każdej jesieni. Ten certyfikat jest wydawany w Wielkiej Brytanii. Wpisując nazwę Gentle Day w pole wyszukiwania tutaj (link https://vegsoc.org/trademarked-products/) znajdziesz wszystkie nasze produkty, dla których ten certyfikat został wydany.

 

Założycielka marki, Wilmante

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.