GŁÓWNE ZALETY UŻYWANIA TAMPONÓW EKOLOGICZNYCH

GŁÓWNE ZALETY UŻYWANIA TAMPONÓW EKOLOGICZNYCH

Znaczna większość kobiet korzysta z tradycyjnych podpasek i tamponów, nie zastanawiając się nad zmianą ich rodzaju. W sklepach znajdziemy bardzo dużo produktów do stosowania w czasie miesięcznego krwawienia. Dostępne są podpaski higieniczne i tampony w różnych rozmiarach, kolorach, kształtach, zapachowe itd. Każda kobieta ma więc w czym wybierać. Niewiele pań wie jednak, że im podpaska czy tampon bielszy i zapachowy, tym może być mniej zdrowy dla naszego ciała. Papier sprzedawany na rynku im bielszy, tym ma wyższą cenę. Spowodowane jest to tym, że do jego produkcji użyto wiele chemikaliów, aby go wybielić. Wszystkie te szkodliwe substancje podczas miesięcznego krwawienia mają bezpośrednią styczność z ciałem kobiety. Stąd coraz więcej pań zaczyna się zastanawiać nad inną, bardziej naturalną, ochroną przed miesięcznym krwawieniem. Czy takim rozwiązaniem mogą być tampony ekologiczne?

Wybór właściwego tamponu jest bardzo ważny

Tampony są wprowadzane bezpośrednio do pochwy w celu wchłonięcia krwi. Utrzymują one krew w środku, więc nie trzeba martwić się o żadne wycieki. Dlatego tak wiele kobiet uważa tampony za bardziej komfortowe od podpasek. Jednak tym o czym należy pamiętać w przypadku tamponów jest fakt, że wchodzą one w bezpośredni kontakt z bardzo wrażliwą, wysoce przepuszczalną tkanką wewnętrzną. Tkanka ta zawiera dużą liczbę naczyń krwionośnych i błon śluzowych, z których wszystkie są niezwykle wydajne w przenoszeniu chemikaliów i innych materiałów w całym organizmie. Co ważne, badania wykazały, że leki wprowadzone do tkanki sromowej mają znacznie większą moc niż doustne, po prostu tkanka pochwy może je dużo szybciej wchłonąć.

Biorąc pod uwagę wrażliwość chemiczną tkanki pochwy wszystko, co jest wprowadzane i pozostawiane w bliskim kontakcie z tą tkanką przez dłuższy czas, może mieć silny wpływ na organizm. Stąd bardzo ważne jest abyś dokładnie wiedziała, co znajduje się w środku tamponu i jak on może oddziaływać na Twój organizm.

Tampony ekologiczne, czyli?

Tampony ekologiczne nie zawierają tyle plastiku co standardowe tampony czy podpaski. Obliczono, że każda kobieta w okresie rozrodczym zużywa od 11 do 16 tysięcy podpasek lub tamponów. To się wiąże z tym, że zużywa się również bardzo dużo plastiku. Jest on obecny na skrzydełkach podpasek, w klejącym się pasku, nieprzepuszczalnym spodzie i wreszcie – w folii do pakowania podpasek.

Pewne badania wykazały, że w podpaskach i tamponach znajdują się ilości dioksyn, które powstają jako efekt uboczny stosowania wybielacza chlorowego. Nawet niewielka ilość tego środka jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ wykazuje działanie rakotwórcze i zaburza homeostazę systemu hormonalnego. Tymczasem taka podpaska lub tampon przez długi czas ma styczność z ciałem kobiety. Z pewnością nie ma to dobrego wpływu na jej zdrowie. Ponadto lista chemikaliów zawarta w podpaskach czy tamponach jest znacznie dłuższa. Takie środki mogą powodować u kobiety podrażnienia, zaczerwienienia czy wysypki.

Dlatego dobrym pomysłem może stać się korzystanie z ekologicznych tamponów. W sklepach możesz znaleźć tampony jednorazowego i wielorazowego użytku. Te pierwsze wykonane są z czystej bawełny, bez chemicznych nawozów, zgodnie z dbałością o środowisko naturalne. Również ich opakowanie jest ekologiczne, ponieważ szybko rozkładające się. Jedynym minusem powstrzymującym przed kupnem takiego tamponu może być jego cena, znacznie wyższa od produktu standardowego.

Czy to rozwiązanie higieniczne?

Tampony wielokrotnego użytku można nabyć w kilku sklepach internetowych lub wykonać ręcznie – w formie szytej, dzianinowej lub szydełkowej. W wersji dzianinowej lub szydełkowej taki tampon może być wykonany z przędzy bawełnianej lub bambusowej. Jak o niego dbać? Należy zaraz po użyciu wymoczyć go w zimnej wodzie, następnie razem z całym praniem wrzucić do pralki. Co więcej, są to produkty bezzapachowe, a jednak zużyte pachną lepiej niż standardowe tampony jednorazowego użytku. Dlaczego tak się dzieje? To dzięki temu, że tampony ekologiczne przepuszczają więcej powietrza, dlatego tym samym więcej wilgoci odprowadzają na zewnątrz.

Czy są one jednak bezpieczne? Głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania TSS wydają się być włókna jedwabiu w zwykłych tamponach (zasadniczo bakterie rozmnażają się łatwo na włóknach jedwabiu i mogą powodować TSS). Wydaje się więc, tampon całkowicie bawełniany wielokrotnego użytku może być dla Ciebie bezpieczniejszy niż standardowy tampon jednorazowego. Zwykłe jednorazowe tampony nie są sterylne (samo to, że są białe, owinięte w plastik i wyglądają sterylnie nie oznacza, że są). Jak widać, zalet wynikających ze stosowania tamponów ekologicznych jest bardzo wiele.

W miarę upływu czasu, gdy zaczynamy uczyć się coraz więcej o naszej anatomii, coraz ważniejsze staje się przejęcie odpowiedzialności za to, jak radzimy sobie z cyklami menstruacyjnymi. Nie możemy kontrolować tego, co producenci używają podczas produkcji tamponów czy podpasek, ale możemy wybrać produkty, o których wiemy, że są naturalne i które będą lepsze dla naszego zdrowia, równowagi i dobrego samopoczucia.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.