JAK ZAKŁADAĆ PODPASKĘ?

JAK ZAKŁADAĆ PODPASKĘ?

Menstruacja to miesięczne krwawienie z pochwy trwające przez cztery do pięciu dni, chociaż czas ten jest różny w przypadku każdej kobiety. Okres jest głównym znakiem dojrzałości fizycznej kobiety, jej gotowości do zapłodnienia i urodzenia dziecka. Menstruacja jest również normalnym okresem, przez który ciało kobiety musi przechodzić co miesiąc. Zwykle pojawia się około 12. roku życia i trwa do 40. roku życia. Oczywiście te liczby są różne, w zależności od organizmu i funkcji każdej kobiety. Menstruacja jest dla większości kobiet problemem z powodu bólu i dyskomfortu. Niektóre kobiety podczas menstruacji muszą przyjmować środki przeciwbólowe, chociaż czasem i one nie pomagają. Ponadto w tym czasie kobieta musi zabezpieczyć się przed przeciekaniem krwi i plamieniem odzieży. Stąd też gdy okres pojawia się niespodziewanie, może wprawić kobietę w zakłopotanie.

Podczas okresu istotne jest, aby każda kobieta zakładała podpaskę higieniczną, chociaż może również stosować tampony czy popularne w ostatnim czasie kubeczki menstruacyjne. Podpaska higieniczna pochłania krew menstruacyjną i chroni odzież przed zabrudzeniem krwią (co jest istotne zwłaszcza przy ubraniach w jasnych kolorach). Podpaska jest wykonana z włókien chłonnych, najczęściej z celulozy drzewnej. Podpaski składają się najczęściej z trzech warstw: warstwy wierzchniej, warstwy chłonnej i warstwy spodniej. Ponadto są dostępne w różnych rozmiarach i różnych grubościach. Bardzo grube i chłonne są przeznaczone na dni, w których okres jest najcięższy, a krwawienie jest najbardziej obfite.

Ultra cienkie dedykowane zostały z kolei do stosowania w dni, w których okres jest lekki lub gdy kobieta dopiero przewiduje, że okres ma się rozpocząć. Takie podpaski używane są również czasem przez kobiety zamiast wkładek higienicznych. Bardzo chłonne modele można nosić bez zmiany od czterech do sześciu godzin, ale jeśli przepływ jest bardzo obfity, podpaskę należy wymienić częściej. Ta sama uwaga dotyczy mniejszych i mniej chłonnych.

Musisz zatem wybrać odpowiednie dla siebie podpaski. Mogą to być podpaski ze skrzydełkami lub bez nich. Kobietom jednak częściej polecane są te ze skrzydełkami, ponieważ dają lepsze poczucie komfortu i wygody. Zwróć uwagę na rozmiar podpaski – te na dzień są krótsze i wygodniejsze, te na noc, które zapewnią lepszą ochronę podczas snu, są znacznie dłuższe.

Zakładanie podpaski krok po kroku

Jak zakładać podpaskę? Zakładanie podpaski jest bardzo proste. Należy tylko postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, krok po kroku:

  • wyjmij podpaskę z jednorazowego opakowania i wyrzuć je (możesz go również użyć, aby zawinąć zużytą podpaskę),
  • rozłóż podpaskę i odklej od niej zabezpieczenia (te z samej podpaski, jak i ze skrzydełek), wyrzucając je do kosza,
  • przyklej podpaskę od strony z klejem do bielizny, skrzydełka przyklej do spodu majtek; dociśnij podpaskę, upewniając się, że jest dobrze przymocowana.

Najlepiej jest kontrolować stopień zużycia podpaski co dwie do trzech godzin, aby sprawdzić, czy wymaga ona wymiany. Dla celów higienicznych i w celu uniknięcia rozwoju bakterii groźnych dla zdrowia i życia kobiety, najlepiej jest wymieniać podpaskę tak często, jak to możliwe. W czasie obfitego krwawienia możesz nawet wymieniać podpaskę co godzinę.

Kiedy wymieniasz podpaskę menstruacyjną pamiętaj, aby ją odpowiednio zutylizować. Zawiń ją w plastikowe opakowanie i wrzuć do kosza. Pamiętaj też, aby w czasie okresu częściej wyrzucać śmieci. W zużytych podpaskach rozwijają się bowiem bakterie. Podpaski żadnego typu nie powinny być spłukiwane w toalecie, ponieważ mogą powodować zapychanie kanalizacji!

Kiedy wiesz, że zbliża się czas menstruacji, Twoja miesiączka wystąpi po raz pierwszy lub pojawia się w nieregularnych odstępach czasu pamiętaj, aby trzymać podpaskę lub dwie w torebce noszonej zawsze przy sobie. Jeśli nie masz przy sobie podpaski, możesz ją kupić w najbliższej aptece i większości sklepów spożywczych.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.