JAK ZŁAGODZIĆ BÓL PRZY MIESIĄCZCE?

JAK ZŁAGODZIĆ BÓL PRZY MIESIĄCZCE?

Mnóstwo kobiet zmaga się podczas miesiączki z bólami menstruacyjnymi. Jest to niezwykle powszechna uciążliwość, która bardzo często zaburza normalne funkcjonowanie. Niektóre kobiety odczuwają tylko i wyłącznie lekki ból, z którym można sobie poradzić tabletkami, lecz wiele z nich zmaga się z silnymi, kurczowymi dolegliwościami, które są nie do zniesienia.

Najbardziej intensywny ból pojawia się najczęściej przed miesiączką oraz w pierwszych jej dniach. Bardzo często dolegliwościom towarzyszy zmęczenie, zmiany nastrojów i złe samopoczucie, ale to przede wszystkim kłucie w brzuchu przynosi największy dyskomfort. Za ból menstruacyjny odpowiedzialne są hormony nazywane prostaglandynami, które podczas miesiączki wydzielane są przez błonę śluzową macicy. Największe dolegliwości następują w wyniku wysokiego stężenia omawianego hormonu. Bóle występują zarówno u młodych dziewcząt, jak i starszych kobiet. Przyczyną dolegliwości podczas miesiączki mogą być także różnego rodzaju wady macicy, zwężenia kanału szyjki macicy bądź endometrioza.

Kiedy istnieje przypuszczenie, że ból miesiączkowy może być objawem chorobowym najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem i rozpocząć specjalną terapią. Istnieją jednak skuteczne sposoby na złagodzenie bólu podczas miesiączki, które przynoszą ulgę i komfort.

Leki przeciwbólowe skutecznym sposobem na lekki i łagodny ból

Silne bóle miesiączkowe, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie wymagają konsultacji lekarza i kompleksowego leczenia. Na samym początku należy ustalić diagnozę, przyczynę bólu i rozpocząć odpowiednią terapię. W przypadku, w którym nie ma zagrożenia objawów chorobowych warto skorzystać ze sposobów na bóle menstruacyjne. Jak zatem złagodzić ból podczas miesiączki? Jest parę sposobów, które gwarantują najwyższy poziom skuteczności. Pierwszym z nich, po który kobiety sięgają najczęściej i najszybciej są tabletki. Jest to sposób, który może przynieść tymczasową ulgę podczas lżejszych dolegliwości. Aby lek przeciwbólowy dawał pozytywne efekty podczas miesiączki powinien zawierać paracetamol, czyli określony organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Pozwala on także na złagodzenie dolegliwości przeciwskurczowych, co przynosi kobiecie komfort i swobodę.

Tabletkami, które świetnie się sprawdzają w łagodzeniu bólu podczas miesiączki są przede wszystkim ibuprofen i paracetamol. Są złożone z takich składników, które zatrzymują proces produkcji prostaglandyn, czyli hormonów, które są przyczyną silnych bólów menstruacyjnych. Hormon ten traci na swoim działaniu, dzięki czemu kobieta może znów normalnie funkcjonować, osiągając najwyższy poziom ulgi. Leki należy jednak przyjmować zgodnie z zasadami dawkowania i stosować dość profilaktycznie.

Domowe sposoby na złagodzenie bólu podczas miesiączki

W momencie w którym leki przeciwbólowe z zawartością paracetamolu nie przynoszą nawet tymczasowej ulgi warto zapoznać się z domowymi sposobami, które bardzo często dają pozytywne efekty, zaskakujące wiele kobiet. W przypadku silnych bólów i skurczy podbrzusza skuteczne okazują się być ciepłe okłady i gorąca kąpiel. Dla osiągnięcia lepszych efektów można dodać do wody olejek eteryczny, który pozwoli jeszcze bardziej się zrelaksować.

Kolejnym domowym sposobem, który przynosi kobiecie ulgę są ziołowe napary, które pozwalają na naturalne zwalczanie uciążliwego bólu. Ziołowe leki uspokajające i napary z takich ziół jak rumianek oraz mięta świetnie rozgrzewają, co działa przeciwzapalnie. Dodatkowo, w celu rozluźnienia się i złagodzenia dolegliwości podczas miesiączki poleca się masaże, wykonywane w sposób delikatny, które eliminują problem spiętych mięśni. Warto także pójść na spacer, ponieważ aktywność fizyczna pozytywnie działa na krążenie krwi w podbrzuszu. Dzięki temu, bóle i skurcze zostaną wyeliminowane i kobieta może odczuć komfortową ulgę.

Bóle menstruacyjne bardzo często pojawiają się w wyniku prowadzenia stresującego trybu życia. O wiele lepiej jest się rozluźnić i poddać relaksowi. Bardzo skutecznym sposobem jest także sen i odpoczynek, co może okazać się najlepszym sposobem na złagodzenie bólu podczas miesiączki. Czynnikiem, który może znacząco wpływać na uciążliwe dolegliwości jest źle dobrana dieta. Ulgę mogą przynieść lekkostrawne i ciepłe posiłki. Warto zrezygnować z picia kawy i jedzenia ostrych oraz słonych potraw. Nieodpowiednio dobrane dania bardzo często mogą być przyczyną jeszcze silniejszych bólów podczas miesiączek, co prowadzi do uniemożliwienia normalnego funkcjonowania.

Łagodzenie bólu podczas miesiączki to sprawa bardzo indywidualna. Na każdą kobietę mogą działać zupełnie inne tabletki przeciwbólowe i domowe sposoby, dlatego najlepiej jest próbować różnych opcji. Zaprezentowane przez nas metody na zmniejszenie bólu przy miesiączce są niezwykle proste i łatwe w realizacji. Wszystkie domowe sposoby gwarantują bezpieczeństwo i przynoszą pozytywne rezultaty w walce z uciążliwym bólem. W momencie bardzo silnych dolegliwości podczas miesiączki, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie kobiecie, należy się jak najszybciej zgłosić na konsultację lekarską, która będzie w stanie szerzej zdiagnozować problem w celu podjęcia odpowiednich kroków.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.