WIZYTA U GINEKOLOGA

WIZYTA U GINEKOLOGA

Wizyta u ginekologa — dbaj o siebie! 

 

Wiele kobiet rezygnuje z wizyt u ginekologa, ponieważ po prostu się ich boi. A to zupełnie niepotrzebne. Bo kobiety powinny o siebie dbać i regularnie się badać. Kiedy wybrać się na wizytę do ginekologa i dlaczego to jest takie ważne?

 

Większość wizyt u ginekologa to powód do stresu. Znamy przecież wiele opowieści o tym, że badanie ginekologiczne może być nieprzyjemne. Jednak w dzisiejszych czasach takie wizyty powinny się odbywać przynajmniej raz do roku. A to tylko i wyłącznie dla zdrowia kobiet!

 

Pierwsza wizyta u ginekologa

 

Na pierwszą wizytę do ginekologa powinna nas zaprowadzić mama, w wieku, w którym pojawia się pierwsza miesiączka lub też w momencie, kiedy planujemy współżycie. A następnie warto dbać o swoje zdrowie i badać się co roku. 

 

Kiedy należy udać się do ginekologa?

 

Niestety wiele kobiet umawia się na wizytę do ginekologa, dopiero gdy odczuwa nieprzyjemne objawy, które same nie przemijają. Wyjątkiem jest moment, kiedy spóźnia nam się miesiączka i domyślamy się, że możemy być w ciąży. Jednak jest także szereg dolegliwości albo objawów, które także należy skonsultować z ginekologiem. Należą do nich świąd, intensywne miesiączki, bóle podbrzusza, plamienia, pieczenie, nieregularne miesiączki czy też powiększający się obwód brzucha. Kobiety starające się zajść w ciążę chętnie, ale z pewną obawą wybierają się do gabinetu ginekologicznego. Wówczas lekarz zaleci niezbędne badania, tak aby mieć jasny obraz sytuacji i podpowiedzieć, w jaki sposób zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

 

Wizyta u ginekologa — kontrola co roku 

 

Raz w roku warto udać się na wizytę kontrolną go ginekologa. Trzeba dbać o regularne wykonywanie badań USG układu rodnego i piersi. Natomiast badania cytologiczne powinnyśmy aktualizować co 3 lata.

 

Wybór odpowiedniego ginekologa, któremu powierzymy swoje intymne problemy i przed którym się otworzymy, nie jest prosty. Poszukujmy ginekologa obdarzonego empatią, któremu zaufamy. Jest to lekarz, któremu dobrze jest opisać wszystkie dolegliwości. Zdecydowanie warto zadawać pytania, jeśli nie zrozumieliśmy, co miał na myśli. Sprawdzony ginekolog z całą pewnością zmniejszy dyskomfort związany z wizytą, której zwykle się obawiamy.

  

Najlepszy termin na wizytę u ginekologa

 

Idealny termin, by wybrać się do ginekologa to około 10 dni po zakończeniu miesiączki. Jest to moment, w którym zwykle kobieta czuje się najbardziej komfortowo. Choć najlepiej w czasie umawiania się na wizytę określić cel wizyty i zapytać, czy istotne jest, aby przyjść na wizytę ginekologiczną w odpowiednim dniu cyklu. Jest to szczególnie ważne u kobiet starających się zajść w ciążę, ponieważ lekarz uzyskuje wówczas obraz przebiegu miesiączki. Dzięki temu może dostosować leczenie w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Natomiast najlepszym momentem, by założyć lub wyjąć spiralę domaciczną jest właśnie moment miesiączkowania.

 

Wizyta u ginekologa — dlaczego to takie ważne

 

Niestety unikanie wizyt u ginekologa może przynieść niekorzystne dla zdrowia skutki, ponieważ wiele chorób układu rozrodczego powinno być szybko rozpoznanych i leczonych. Czy wiesz, że nawet jeśli nic Ci nie dolega, warto umawiać się na wizytę u ginekologa raz w roku?

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.