CO JEST WYGODNIEJSZE - PODPASKI CZY TAMPON?

CO JEST WYGODNIEJSZE - PODPASKI CZY TAMPON?

Wiele kobiet jest dziś coraz bardziej aktywnych. Spełniają się nie tylko w domowych rolach, lecz także w pracy, jako matki, szefowe itd. W związku z tym mają coraz mniej czasu i cierpliwości w podejściu do niektórych spraw, np. menstruacji. Jeśli kobieta ma na co dzień dużo na głowie i mało czasu, tampon, który pozwoli jej na kilka godzin zupełnie zapomnieć o menstruacji, może wydawać się zbawieniem. Dlatego też przez pewien czas produkt ten, kiedy wchodził na rynek, przedstawiany był jako luksusowy. Z drugiej strony, dziś produkcja podpasek rozwinęła się. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów marek podpasek, w których zastosowano najnowsze rozwiązania gwarantujące kobiecie komfort w tych „trudnych dniach”. Prawa jest więc taka, że nie ma jednak idealnego rozwiązania. Zarówno podpaski, jak i tampony mają różne plusy i minusy związane z ich użytkowaniem – ponieważ służą różnym potrzebom.

Dlaczego kobiety wybierają podpaski zamiast tamponów?

Istnieją powody, dla których kobiety wciąż w sklepie wybierają podpaski zamiast tamponów. Przyczyny te wskazują również, że taka tendencja może się utrzymać przez dłuższy czas. Chociaż większość kobiet nadal preferuje tampony od podpasek, to te ostatnio znów zyskują na popularności. Kobiety, które wybierają podpaski zamiast tamponów, zazwyczaj robią to z powodu strachu przed zespołem wstrząsu toksycznego (TSS). Jest to rzadko występujące, ale zagrażające życiu powikłanie infekcji bakteryjnej, wywołane użytkowaniem tamponów. Mimo wszystko wystąpienie TSS u kobiety zdarza się niezwykle rzadko. Większość wyników badań wskazuje, że jest to rocznie od 3 do 4 przypadków na 100 tysięcy kobiet używających tamponów.

Po pierwsze, obecnie na rynku jest bardzo duży wybór podpasek. Jeszcze kilka lat temu kobiety mogły wybierać tylko pomiędzy kilkoma krajowymi markami, teraz są to dziesiątki marek, polskich i zagranicznych. Produkty te są dość dobrze reklamowane. Podpaski można kupić wszędzie, w sklepie spożywczym stacjonarnym, online, w aptekach, na stacjach benzynowych itp.

Co jest wygodniejsze – podpaski czy tampony?

Tampony, czy są wygodne? W dzień z pewnością tak, ale co zrobić w nocy? Co wybrać, tampon czy podpaskę? Źle jest pozostawić założony tampon na noc, ale podpaski w nocy mogą przeciekać. Z drugiej strony, kiedy masz menstruację, chcesz w dyskretny sposób uniknąć wycieków przez jak najdłuższy czas, a zwłaszcza przez noc.

Myśl o przebudzeniu się i wycieku z podpasek czy tamponu jest dość zawstydzająca, zwłaszcza jeśli jesteś młodą dziewczyną, która przebywa daleko od domu. Niektóre kobiety wolą więc zaryzykować i zostawić swój tampon założony na całą noc. Ten sposób może jednak spowodować wystąpienie u kobiety zespołu szoku toksycznego.

Ponadto, mimo że wiele się mówi obecnie o kobietach, ich potrzebach, to wiele pań wciąż wstydzi się menstruacji. Jeśli więc jesteś osobą, która czuje się niezręcznie z powodu cyklu menstruacyjnego, to tampony są dla ciebie lepszym rozwiązaniem: są one na ogół tak małe, że można je przemycić do łazienki bez problemu w kieszeni, ręku itd. Chłonność naszych obecnych podpasek jest już znacznie większa. Dlatego bez problemu możesz używać podpasek na noc. Często pokrywają one tak dużo bielizny, na której są przyklejone, że prawdopodobnie unikniesz zabrudzenia - szczególnie jeśli jesteś osobą, która zapomina o zmianie tamponu czy podpaski.

Ponadto może nie lubisz widoku krwi, z którym masz do czynienia za każdym razem, kiedy zmieniasz bieliznę, podpaskę, korzystasz z toalety. W takim przypadku tampon będzie dla Ciebie wygodniejszy w użytkowaniu.

Co jest zdrowsze – podpaski czy tampony?

Czy podpaski są wygodne? Obecnie produkcja podpasek opiera się już na nowoczesnych rozwiązaniach i technologiach. Są to sposoby, dzięki którym można rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem i zapewnić kobiecie stuprocentową absorpcję krwi menstruacyjnej bez pogarszania stanu samej podpaski i komfortu jej noszenia. Nowa generacja podpasek menstruacyjnych zyskała znaczną przewagę nad tamponami. Nie ma tamponów mogących zapewnić funkcje antybakteryjne i przeciwgrzybicze, ani też żadne tampony nie są w stanie zapobiec zapaleniu narządów płciowych i podrażnieniom skóry.

Jak wygląda produkcja tamponów? Wobec tego tematu narosło wiele mitów. Jednak wybielanie papieru do produkcji tamponów, a nawet podpasek, jest nadal bardzo powszechne, także u wielu dużych markowych producentów. Papier bielony może powodować wysypki i stany zapalne, które mogą z kolei prowadzić do infekcji dróg moczowych u kobiety.

Ponadto, nawet jeśli TSS występuje u kobiet bardzo rzadko, to warunki do rozwoju różnych bakterii w przypadku tamponów są bardzo dobre, zwłaszcza w bardziej chłonnych tamponach. Większe wskaźniki absorpcji krwi menstruacyjnej zachęcają kobiety do rzadszej zmiany tamponów, tworząc idealne warunki do wzrostu i namnażania się bakterii.

Ponadto podczas gdy tampony w ciągu ostatnich 40 lat pozostawały w takiej samej formie, podpaski menstruacyjne zostały w znacznym stopniu udoskonalone.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.