CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ZAPALENIU PĘCHERZA MOCZOWEGO?

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ZAPALENIU PĘCHERZA MOCZOWEGO?

Zapalenie pęcherza moczowego związane jest z infekcją dróg moczowych, która objawia się częstomoczem i bólem w czasie mikcji. To przykra dolegliwość, która niestety może spotkać każdego. Większość stanów zapalnych jest wywoływanych przez bakterie, jednak istnieją również inne przyczyny zapalenia pęcherza moczowego. Dolegliwości potrafią być bardzo nieprzyjemne. Często jest to podwyższona temperatura, złe samopoczucie i bóle mięśni. Budowa anatomiczna sprawia, że problem ten bardzo często dotyka kobiet. Czym jest zapalenie pęcherza moczowego oraz jak można sobie poradzić z tą dolegliwością?

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

W przypadku osób zdrowych, drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Zdarza się jednak, iż może dojść do przedostania się w to miejsce bakterii, które wywołują stan zapalny. Zapalenie pęcherza moczowego to typowo kobieca i niestety dość częsta przypadłość. Chociaż początkowe objawy mogą wydawać się niegroźne, to potrafią dość mocno uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Nie można ich również w żaden sposób lekceważyć. Tego rodzaju infekcja, może grozić stanami zapalnymi nerek, co w rezultacie może stać się powodem ich niewydolności.

Objawy świadczące o zapaleniu pęcherza moczowego

Wiemy już czym jest zapalenie pęcherza moczowego, jednak skąd można dowiedzieć się, iż dotknęła nas właśnie ta przypadłość? Infekcja charakteryzuje się dość specyficznymi objawami, do których zaliczają się przede wszystkim bóle podbrzusza, bardzo częste oddawanie moczu oraz jego nieprzyjemny zapach, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a także obecność krwi w moczu. Dodatkowo osoba chora może uskarżać się na złe samopoczucie, być osłabiona oraz mieć podwyższoną temperaturę. Przy silnym zakażeniu, pomimo silnego uczucia parcia na mocz, jego wydalanie odbywa się w niewielkich ilościach. Ważna w tym przypadku jest szybka diagnoza. Podjęcie natychmiastowego leczenia sprawia, że infekcja nie jest groźna dla naszego zdrowia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może ona nawracać, a w konsekwencji doprowadzić nawet do schorzenia przewlekłego. Właśnie dlatego, jeśli odczuwamy przedstawione objawy choćby tylko w niewielkim stopniu, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi potrzebne badania, a w razie konieczności zleci niezbędne leczenie.

W jaki sposób możemy sobie pomóc?

Jeśli rozumiemy czym jest zapalenie pęcherza moczowego i potrafimy trafnie zdiagnozować jego objawy, powinniśmy wówczas ustalić dokładną przyczynę zakażenia, poprzez wykonanie ogólnego badania moczu. Jeśli znajduje się w nim zwiększone stężenie leukocytów, nabłonków płaskich oraz bakterii, wówczas mamy podstawę do rozpoczęcia leczenia. W przypadku nawracających infekcji, zaleca się również wykonanie posiewu moczu. Leczenie farmakologiczne przeprowadzane jest za pomocą substancji zwanej furazydyna. Dodatkowo lekarz może zalecić także antybiotykoterapię. W celu złagodzenia objawów bólowych, można sięgać po różnego rodzaju leki rozkurczowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dodatkowo wspomagać się można preparatami na bazie ziół oraz żurawiny. Kuracja antybiotykami może trwać zwykle od 7 do 10 dni. Jednakże odczuwalna poprawa samopoczucia, zwykle przychodzi już po upływie kilku godzin od zażycia pierwszej tabletki. W przypadku kiedy objawy już ustąpią, lekarz zleci przeprowadzenie kolejnego badania kontrolnego moczu. Dzięki temu uzyskuje się pewność, że terapia przyniosła pożądane rezultaty.

W jaki sposób uniknąć zapalenia pęcherza moczowego?

Kobiety doskonale wiedzą, czym jest zapalenie pęcherza moczowego, gdyż problem ten najczęściej dotyka właśnie ich. Żeby unikać zakażenia należy chodzić do toalety, gdy poczuje się taką potrzebę, bez wstrzymywania moczu na siłę. Pamiętajmy również o piciu odpowiedniej ilości wody, która przepłukuje układ moczowy. Pomaga też odpowiednia higiena miejsc intymnych. Ważny jest rodzaj noszonej bielizny, która powinna być wykonana z oddychającej bawełny. Wszystkie te elementy pozwolą na obniżenie ryzyka zachorowania.

Ryzyko powikłań

W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego jest łatwe w leczeniu i nie powinno powodować zagrożenia dla naszego zdrowia. Mimo wszystko osoby, u których występują nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych, mogą być narażone na pewne powikłania. Największym ryzykiem obarczone są osoby chorujące przewlekle i osoby starsze. Nieleczona infekcja może skończyć się roponerczem, ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek oraz ropniami okołonerkowymi i nerek. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do przewlekłej niewydolności nerek. Zapalenie pęcherza moczowego może być również bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Istnieje bowiem bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia płodu. W takiej sytuacji leczenie powinno być podjęte jak najszybciej. Niestety w skrajnych przypadkach może dojść do poronienia lub porodu przedwczesnego. Warto więc obserwować swoje ciało oraz towarzyszące objawy po to, by móc w porę odpowiednio zareagować.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.