CO ZROBIĆ KIEDY KUBECZEK MENSTRUACYJNY SIĘ PRZESUWA?

CO ZROBIĆ KIEDY KUBECZEK MENSTRUACYJNY SIĘ PRZESUWA?

Kubeczki menstruacyjne są noszone wewnątrz pochwy i przeznaczone do wielokrotnego użytkowania przez kobietę. Wykonywane są głównie z gumy lub silikonu. Kubeczki są zdrową i higieniczną alternatywą dla tamponów i podpasek higienicznych. Można nosić przez kilka godzin za dnia i do 12 godzin w ciągu nocy. Nie zakłócają naturalnej wilgotności w pochwie, nie zawierają żadnych szkodliwych składników, które dodawane są do wielu produktów higienicznych przeznaczonych dla kobiet.

Dla kobiet kubeczki są też ekonomiczniejsze w użyciu od tamponów czy podpasek higienicznych, ponieważ mogą być używane wielokrotnie. To sprawia, że są również przyjazne dla środowiska.

Silikonowe kubeczki menstruacyjne są bardzo wygodne, niezawodne i co ważne – pojemne. Mogą pomieścić do 30 ml zawartości. Przeciętnie, menstruacyjny kubek nie jest nawet w połowie pełny po 12 godzinach jego użytkowania. Stąd też kubeczek ten jest polecany dla kobiet, które mają silny przepływ menstruacyjny ub żyją aktywnie, np. uprawiając często sport. Wiele kobiet może mieć jednak obawy przed zakładaniem, wyjmowaniem, a także przesuwaniem się kubeczka menstruacyjnego w środku pochwy.

Sposób na przesuwający się kubeczek

Jak zapobiegać przesuwaniu się kubeczka menstruacyjnego? Należy założyć go tak nisko, jak to tylko możliwe, jednak bez odczuwania dyskomfortu podczas noszenia. Jeśli mimo wszystko kubeczek się przesunie, należy wykonać kilka prostych czynności, próbując przywrócić go do prawidłowego ułożenia. Postaraj się napiąć mięśnie pochwy wokół kubeczka. Wykonuj ruchy jak przy parciu, tylko że z użyciem mięśni pochwy, znajdujących się z przodu. Możesz również postarać się ułożyć kubeczek placami, wprowadzając je delikatnie do środka. W tym celu wcześniej umyj ręce. Następnie palec wskazujący i kciuk wprowadź delikatnie do środka. Przesuń po krawędziach kubeczka, sprawdzając czy je całkowicie otwarty. Następnie kilkakrotnie przekręć go. Wypróbuj też różne metody składania.

Jaki kubeczek wybrać, aby się nie przesuwał?

Jeśli mimo wszystko kubeczek menstruacyjny przesuwa się może to oznaczać, że dobrałaś nieodpowiedni rozmiar i rodzaj kubeczka. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, ma inną budowę ciała, dlatego też producenci oferują kilka rodzajów kubeczków.
Wybór odpowiedniego rozmiaru i modelu jest jednak bardzo prosty. Kubeczek menstruacyjny to pojemniczek z końcówką. Jego pojemność i rozmiar powinien zależeć przede wszystkim od obfitości Twojej miesiączki. Również samą jego końcówkę możesz dobrać do własnych upodobań. Dostępne są pętelka, kluka i łodyżka. Możesz dokonać ich wyboru w zależności od tego, jaką końcówkę będzie Ci łatwiej wyciągnąć. Łodyżkę można skrócić, natomiast pętelka jest łatwiejsza do schwytania i wyciągnięcia na zewnątrz. Kubeczek z łodyżką możesz zaś łatwo zmodyfikować. W pierwszej kolejności powinnaś nauczyć się korzystać z wersji z łodyżką, jednak gdy nabierzesz wprawy, możesz ją całkowicie odciąć.

Co istotne, kubeczki mają różną twardość: soft, sport i classic. Powinnaś dobrać odpowiednią ze względu na swój styl życia. Ruchy macicy mogą sprawić, że kubeczek zacznie się przesuwać, powodując dyskomfort. Oczywiście, nie powinien się „odkleić” od ścianek, jednak możesz mieć uczucie dyskomfortu. Dlatego jeśli intensywnie uprawiasz jakąś dyscyplinę sportową, to wybierz kubeczek twardy, który będzie lepiej się trzymał, ponieważ mięśnie go nie ścisną.

W przypadku gdy masz specyficzną budowę ciała lub krótką pochwę albo nisko umiejscowioną szyjkę macicy, wybierz kubeczek w wersji mini. Jest to mniejsza wersja rozmiaru S i M. Mimo że ten model będzie mniej pojemny, to w takich przypadkach sprawdzi się doskonale.

Ponadto istnieją dwa modele kubeczka menstruacyjnego. Jeden to model dla kobiet, które nie ukończyły 30 lat i nigdy nie urodziły dziecka oraz model kobiet, które urodziły potomstwo lub mają ponad 30 lat. Wybór odpowiedniego rodzaju ma na celu dostosowanie kubeczka do różnych stopni elastyczności mięśni pochwy.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.