DLACZEGO MIESIĄCZKA TAK BOLI?

DLACZEGO MIESIĄCZKA TAK BOLI?

Dlaczego okres tak boli? Co jest przyczyną skurczów menstruacyjnych? To pytanie zadaje sobie większość kobiet, które mają każdego miesiąca krwawienia. W tym czasie muszą one borykać się z różnymi trudnościami: bolesnymi skurczami, wzdęciami, ogólnym rozdrażnieniem, silnym krwawieniem, zmęczeniem oraz wieloma innymi objawami. Niekiedy objawy te nie wpływają znacząco na codzienność kobiety, czasem jednak bardzo utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków, nawet tych najprostszych.

Objawy menstruacji

Skurcze menstruacyjne rozpoczynają się w ciągu 24 godzin od początku menstruacji i trwają przez wiele dni.

Objawy bólu miesiączkowego obejmują:

  • nudny, stały ból,
  • skurcze menstruacyjne, promieniujące do dolnej części pleców i ud,
  • pulsujący lub skurczowy ból w macicy w tym okresie.

Innymi objawami doświadczanymi przez kobiety w czasie krwawienia menstruacyjnego są: zawroty głowy, ból głowy, luźne jelita, a nawet nudności.

Dlaczego menstruacja boli?

Zastanawiasz się, dlaczego miesiączka boli? Skurcze menstruacyjne są zazwyczaj klasyfikowane jako pierwotna dysmenorrhea, która jest spowodowana zwiększoną produkcją prostaglandyn, hormonów wytwarzanych przez macicę powodujących jej kurczenie się. Kiedy masz silne skurcze macicy, dopływ krwi do niej zostaje na pewien czas wstrzymany, pozbawiając mięsień macicy tlenu i powodując cykl skurczów menstruacyjnych oraz ból. Niektóre wyniki badań udowodniły również, że kobiety z ciężkimi skurczami menstruacyjnymi mają silniejsze skurcze macicy niż inne kobiety, gdy rodzą.

Bolesne okresy można podzielić na dwa rodzaje:

  • miesiączka pierwotna – zwykle zaczyna się wkrótce po pierwszej miesiączce. Często jest ona wywoływana przez prostaglandyny, które naturalnie występują w organizmie.
  • miesiączka wtórna – występuje zazwyczaj w późniejszym okresie życia i często wynika z zaburzeń reprodukcyjnych.

Ponadto ze skurczami menstruacyjnymi są związane inne przyczyny, takie jak endometrioza i choroby zapalne miednicy. Endometrioza może powodować problemy z płodnością. Zapalenie miednicy może natomiast skutkować bliznowaceniem jajowodów, co zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej. Inne przyczyny bolesnych menstruacji to guz włókniaka macicy i choroby przenoszonych drogą płciową.

Jeśli Twoje miesiączki są przyczyną dużego bólu, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ ból menstruacyjny może być oznaką poważnego problemu.

Przyczyny bólu podczas menstruacji – miesiączki pierwotne

Miesiączka pierwotna występuje od 2 do 3 lat po pojawieniu się i utrwaleniu pierwszego krwawienia. Jest więc znamienna dla kobiet w wieku od 15 do 20 roku życia. Wyniki różnych badań wskazują na to, że najbardziej bolesne krwawienia mają kobiety w wieku od 23 do 27 lat.

Dolegliwości bólowe, doświadczane podczas miesiączki pierwotnej, są wynikiem „burzy” hormonalnej. Jest to dokładniej nadprodukcja prostaglandyn, czyli substancji powstających w macicy pod wpływem progesteronu. Z powodu ich nadmiaru dochodzi do złuszczania się macicy, to wywołuje jej intensywne i bolesne skurcze. Ponadto wysokie stężenie prostaglandyn przekłada się na zwiększoną wrażliwość na wszelkie bodźce.

Przyczyny bólu podczas menstruacji – miesiączki wtórne

Bolesne krwawienia mogą być powodowane również przez różne stany chorobowe. Jest to wówczas tak zwane wtórne bolesne miesiączkowanie. W wielu przypadkach jego przyczyną jest stan zapalny powodujący nieprawidłowe zrosty pomiędzy narządami znajdującymi się w miednicy mniejszej.

Ponadto przyczyną bolących menstruacji może być endometrioza. Jest to taki stan ginekologiczny, w którym endometrium (śluzówka macicy) znajduje się poza macicą, wewnątrz jamy brzusznej. Nieleczona endometrioza może prowadzić do zrostów, przewlekłego stanu zapalnego, torbieli i wewnętrznego krwawienia, to z kolei może wywołać bardzo silny ból. Dolegliwości bólowe mogą powodować również mięśniaki, których występowanie zmienia kurczliwość poszczególnych fragmentów macicy, a to może z kolei być przyczyną bólu. Kolejne powody bolesnej menstruacji to anomalie rozwojowe macicy, np. tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie lub niedorozwój macicy, kiedy trzon jest mniejszy niż szyjka macicy.

Jeśli menstruacji towarzyszy ból, może on być również oznaką niedoczynności tarczycy. Jej niska aktywność może bowiem przekładać się na nieregularność i zaburzenia miesiączkowania oraz ból. Przy niedoborze hormonów tarczycy zwiększa się również aktywność przysadki, co przekłada się na większą produkcję estrogenów. Ponadto, jeśli kobieta po 45. roku życia odczuwa ból podczas menstruacji, a ta dodatkowo jest nieregularna, może być to oznaką zbliżającej się menopauzy.

Nie musisz jednak akceptować bolesnych okresów. Bez względu na ich przyczynę istnieją metody leczenia bólu związanego z miesiączką. Jeśli domowe sposoby i zmiana stylu życia nie wystarczą, aby złagodzić ból menstruacyjny, porozmawiaj z lekarzem. Zacznij również obserwować swój ból. Pamiętaj, aby zanotować: kiedy pojawiły się objawy, jaki rodzaj mają, jaka jest ich dotkliwość i czas trwania. Czasami konieczna może być bardziej intensywna terapia, np. pigułki antykoncepcyjne lub inne leki wspomagające fluktuację hormonów. Lekarz może chcieć również przeprowadzić badania, aby wykluczyć wszelkie inne stany chorobowe.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.