JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ TAMPON?

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ TAMPON?

Zastanawiasz się, jak często zmieniać tampon? Każda instrukcja dołączona do tamponów wskazuje, jak długo można je nosić, aby było to wciąż bezpieczne. Często jednak kobiety przekraczają zalecany czas noszenia tamponów. Lekarze mówią wprost, że nie jest to zbyt higieniczne i korzystne dla zdrowia. Jeśli tampon pozostanie zbyt długo w pochwie, może spowodować, że rozwiną się bakterie, które są niebezpieczna dla zdrowia. Lekarze zalecają więc, aby tampony wymieniać je po upływie od czterech do ośmiu godzin, aby zapobiegać rozwojowi groźnych bakterii. Te z kolei mogą prowadzić do zapalenia pochwy, a w niektórych przypadkach nawet do zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

Obowiązkowo wymiany należy dokonać po upływie ośmiu godzin. Zdarza się jednak, że kobieta nie ma warunków do tego, aby wymienić tampon po tym czasie. Zdarza się tak np. podczas dłuższej jazdy samochodem, podróży, kiedy nie ma możliwości zatrzymania się, a nawet w sytuacjach, w których kobieta po prostu zapomni o wymianie tamponu. Lekarze, jak i producenci przestrzegają jednak, że nie jest to dobry pomysł, aby użytkować jeden tampon przez czas wynoszący ponad osiem godzin zegarowych.

Wymieniaj, aby nie doprowadzić do TSS

Każda kobieta powinna wiedzieć, że w pochwie żyją bakterie, które w normalnych, zdrowych warunkach nie są w żaden sposób niebezpieczne. Jeśli jednak dostarczy się im warunków do rozwoju, mogą się rozmnożyć i powodować nieprzyjemne dolegliwości, a nawet zagrażać zdrowiu kobiety.

Nagły i znaczny przyrost bakterii w pochwie może prowadzić do jej zakażenia. To z kolei może skutkować świądem, nieprzyjemną wydzieliną, a także wyczuwalnym przykrym zapachem. Wszystkie te skutki można oczywiście leczyć. Rozwój bakterii w pochwie może jednak w rzadkich przypadkach wywołać również TSS (Toxic Shock Syndrome). Jest to zagrażające życiu zatrucie objawiające się ostrym przebiegiem, gorączką, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, wysypką, zaburzeniem czynności narządów wewnętrznych i złuszczaniem naskórka na etapie rekonwalescencji. Same tampony nie powodują jednak TSS, a bakterie nazywane Staphylococcus aureus. Gdy tampon znajduje się w pochwie zbyt długo, tworzy się bardzo dobre środowisko do rozwoju różnych rodzajów bakterii, w tym właśnie do rozwoju gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Bakterie wytwarzają toksyny, które skutkują z kolei powstawaniem poważnych chorób. Prawdopodobieństwo, że zachorujesz na TSS jest małe, ważne jednak, aby wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju TSS, należy:

  • zachować wszelkie zasady higieny podczas zmiany tamponu, to znaczy umyć dokładnie i wysuszyć dłonie, ponadto skorzystać z bidetu lub chociażby bidetu przenośnego;
  • tampon należy wymieniać co najmniej co cztery do sześciu godzin;
  • wybierać odpowiednią chłonność tamponu, to znaczy mniejszy tampon w ostatnich dniach cyklu, większy na jego początku;
  • w nocy najlepiej jest używać podpasek higienicznych lub ewentualnie ustawić w nocy budzik, aby po upływie czterech godzin wymienić tampon;
  • wkładać tampon tylko wtedy, kiedy masz okres i obecna jest krew menstruacyjna.

Najlepszą sytuacją byłoby zatem, aby kobieta zmieniała tampon dosyć często, aby nie dać bakteriom obecnym w pochwie czasu na rozwój i rozmnażanie się. Co ile zmieniać tampon? Producenci na instrukcjach dołączanych do tamponów wskazują, że wymieniać należy do w czasie do ośmiu godzin. Lekarze wskazują jednak, że czas ten jest zbyt długi i jako optymalny wskazują cztery godziny. Jak długo nosić tampon w nocy? W czasie nocy również nie powinno to być dłużej niż cztery godziny. Takiego zalecenia trudno jednak przestrzegać podczas snu. Dlatego kobieta na noc powinna używać jednak bezpieczniejszych pod tym względem podpasek.

Nie jest zatem dobrym pomysłem nosić jeden tampon przez cały dzień. Podobnie nie powinno się wymieniać tamponu co godzinę. Jeśli wyciągasz z pochwy suchy tampon, możesz narazić ją na rozerwanie i mikrourazy.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.