JAK RADZIĆ SOBIE Z OBFITĄ MIESIĄCZKĄ?

JAK RADZIĆ SOBIE Z OBFITĄ MIESIĄCZKĄ?

Menstruacja to naturalny biologiczny proces, który występuje tylko u dojrzałych fizycznie kobiet. Menstruacja jest również oznaką, że dziewczyna dorosła do tego by, być kobietą. Kiedy czas menstruacji się zakończy, kobieta przechodzi okres menopauzy. Menstruacja jest również naturalnym procesem przygotowania ciała kobiety do macierzyństwa. Najpłodniejszym okresem kobiety jest kilka dni występujących po okresie menstruacji.

Normalny cykl menstruacyjny trwa od trzech do siedmiu dni. Czas ten liczy się od pierwszego dnia okresu menstruacyjnego do następnego dnia rozpoczęcia. Każda „standardowa” menstruacja ma miejsce 29 dnia cyklu. Mogą jednak wystąpić niewielkie różnice w dacie rozpoczęcia się menstruacji. Cykle menstruacyjne zazwyczaj trwają kilka lat, aby osiągnąć pewną regularność.

Różne czynniki mogą powodować nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym, zwłaszcza we wczesnym okresie dojrzewania. Dzieje się tak dlatego, że organizm potrzebuje pewnego czasu, aby dostosować się do nowych zmian hormonalnych. Jak więc radzić sobie z obfitą miesiączką i o czym może ona świadczyć?

Co mogą oznaczać obfite miesiączki?

Prawie u każdej kobiet rozpoczęcie miesiączki wygląda podobnie: pojawia się lekko brunatne krwawienie, które z czasem staje się coraz obfitsze. Najintensywniejsze krwawienie występuje najczęściej w drugim lub trzecim dniu cyklu. W kolejnych dniach miesiączka staje się mniej obfita, a po upływie kilku dni zupełnie ustaje. W czasie obfitego krwawienia kobieta używa kilku podpasek lub tamponów. Taka wymiana może się okazać konieczna również w nocy. Najlepiej wówczas korzystać z podpasek przeznaczonych specjalnie na noc: są one dłuższe, posiadają skrzydełka i są grubsze, bardziej chłonne.

Wszystko to zabezpiecza przed przeciekaniem krwi i zabrudzeniem odzieży lub pościeli. Takie podpaski można zakładać również na dzień, jeśli krwawienie jest naprawdę mocne. Jeśli obfite miesiączki pojawiają się często, kobieta powinna zgłosić się z tym problemem do lekarza i skonsultować swój stan.

Obfita miesiączka może być dla kobiety sygnałem świadczącym o takich problemach, jak:

 • zaburzenia osi podwzgórze – przysadka – jajniki,
 • polip macicy,
 • rak szyjki macicy,
 • wady w budowie anatomicznej,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zakażenie dróg rodnych,
 • torbiel macicy,
 • mięśniak macicy,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • rak trzonu macicy,
 • endometrioza,
 • zmiany zapalnych.

Ponadto intensywne krwawienie może być powodowane przez noszenie wkładki domacicznej lub przyjmowanie niektórych leków, zmniejszających krzepliwość krwi. Krwawienie może być też oznaką owulacji, nie może być jednak wówczas tak silne, jak podczas okresu.

Część kobiet narzeka również na zbyt obfite krwawienie po wykonanym zabiegu tzw. łyżeczkowania (które przeprowadza się m.in. w razie niekompletnego poronienia, nieprawidłowych krwawień z macicy, krwawień w okresie pomenopauzalnym, ciąży pozamacicznej, niekiedy po porodzie). Takie obfite miesiączki występujące po tym zabiegu są jednak uważane za powikłania po łyżeczkowaniu. Obfite miesiączki mogą być również sygnałem o występowaniu zaburzeń hormonalnych. Wówczas koniecznie takie zaburzenie należy jak najszybciej zgłosić swojemu lekarzowi ginekologowi.

Porady na obfite menstruacje

Co na obfite miesiączki? W ich czasie niezwykle ważne jest zachowanie wszelkich zasad higienicznych. Nie należy jednak w tym czasie korzystać z długich i ciepłych kąpieli, ponieważ dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może tylko nasilać krwawienie. W tym czasie lepiej zatem wziąć chłodniejszy prysznic. Podobnie rzecz ma się w przypadku używania termoforu, który w czasie menstruacji używany jest przez wiele kobiet do łagodzenia bólu. Pamiętaj jednak, że może on nasilać krwawienie. Tak samo wpływ na jego zwiększoną ilość ma wysiłek fizyczny.

Wiele kobiet nie zdaje sobie również sprawy z tego, że krwawienie obfite może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków. Do takich należy popularny kwas acetylosalicylowy, dlatego należy przestać przyjmować go na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Jeżeli podczas miesiączki przeziębiłyśmy się lub cierpimy na migrenowy ból głowy, pamiętajmy, aby stosować wówczas po inne leki – ibuprofen czy paracetamol. Obfita miesiączka może występować dodatkowo po niektórych preparatach przeczyszczających.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.