JAK WYJĄĆ KUBECZEK MENSTRUACYJNY?

JAK WYJĄĆ KUBECZEK MENSTRUACYJNY?

Menstruacyjny kubek jest pojemniczkiem w kształcie dzwonu, który służy jako ochrona w czasie okresu i jest noszony wewnątrz pochwy. Kubek nie jest jednak żadną nowością. Został on opatentowany w latach 30. Ze względu jednak na ograniczenia w reklamie i społeczne tabu dotyczące omówienia menstruacji upowszechnianie się kubeczka stało się niemożliwe. Później na rynek wprowadzono już tampony. Mimo wszystko kobiety powinny wiedzieć, że kubeczki są już stosowane na całym świecie przez dziesiątki lat, w którym to czasie doskonale sprawdziła się ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Kubeczek zamiast wchłaniać płyn menstruacyjny, służy jako naczynie do jego przechowywania. Z pewnością kubek jest dyskretniejszy, higieniczniejszy i tańszy niż podpaska lub tampon i może przyjąć do dwóch razy więcej płynu niż zwykły tampon bez zmiany lub ryzyka wycieku krwi menstruacyjnej. Ze względu na praktyczność jest chętnie używany zwłaszcza przez kobiety zachowujące aktywny styl życia, obejmujący podróżowanie, uprawianie sportów, wędrówek pieszych, biegów maratonowych itd.

Kubeczki dostępne współcześnie wykonywane są z hipoalergicznego silikonu, co oznacza, że kobieta nie jest narażona na podrażnienia oraz alergie. Ponieważ kubki te przechowują płyny menstruacyjne wewnątrz ciała, eliminując wilgoć mogą także służyć do zniwelowania nieprzyjemnego i często kłopotliwego zapachu, spowodowanego nawet niewielkimi ilościami płynów menstruacyjnych, których nie można uniknąć, stosując tampony lub podpaski higieniczne.

Wyjmowanie kubeczka w bezpieczny sposób

Wyjmowanie kubeczka, tak samo jak jego zakładanie zwłaszcza za pierwszym razem, może wydawać się kłopotliwe. Kobiety obawiają się głównie tego, że podczas wyjmowania kubeczka wyleją jego zawartość. Jak się jednak okazuje jest to bardzo proste i nie sprawia najmniejszego problemu.

Kiedy wyjąć kubeczek i jak się do tego przygotować? Należy to zrobić i opróżnić zawartość po kilku godzinach jego noszenia za dnia i po 10 – 12 godzinach w czasie nocnym. Przed tą czynnością należy zachować wszelkie zasady higieny. Przede wszystkim umyj dokładnie ręce mydłem, osusz je ręcznikiem frotowym lub jednorazowym. Jeśli nie masz warunków do umycia rąk, nie masz też żadnych preparatów do ich odkażania na sucho, użyj jednorazowych rękawiczek.

Jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny i w jakiej pozycji to zrobić? Musi to być przede wszystkim pozycja zupełnie wygodna dla Ciebie. Dla każdej kobiety może to być inna pozycja. Część wyjmuje kubeczek na stojąco, trzymając lekko ugięte nogi. Można też usunąć kubeczek, siedząc na bidecie lub toalecie. Inną wygodną pozycją będzie stojąca z jedną nogą opartą o wannę lub krzesło. Jeśli masz dostęp do bidetu możesz jednocześnie odświeżyć miejsca intymne. W przeciwnym wypadku możesz również skorzystać z bidetu przenośnego, zamontowanego na butelce z wodą. Przed wyjęciem kubeczka, należy lekko nacisnąć jego podstawę, aby się odessała. Nie naciskaj jednak zbyt mocno, aby nie uszkodzić kubeczka.

Co zrobić w przypadku gdy, czujesz, że nie możesz wyjąć kubeczka ze środka? Wówczas użyj mięśni pochwy. Postaraj się wykonać kilka delikatnych pchnięć pochwą w dół. Powinny to być ruchy podobne do tych przy wypróżnianiu się, tylko poprzez użycie znajdujących się z przodu mięśni pochwy. Zrób to delikatnie i powoli, miarowo oddychając. Musisz zaufać swoim mięśniom. Co prawda może Ci się wydawać, że mimo pchnięć kubeczek się nie przesuwa, jednak po czasie zauważysz, że zmienia się nieco jego pozycja. Po kilku, około pięciu do ośmiu pchnięciach powinnaś już wyczuwać jego podstawę, móc złapać ją lekko palcami i usunąć ze środka.

Jeśli mimo wszystko nie uda się Ci wyjąć kubeczka menstruacyjnego, zrób to w sposób mechaniczny rękoma. Umyj dokładnie ręce. Wsuń palec wskazujący i kciuk do pochwy i chwyć podstawę kubeczka, aby zwolnić zassanie. Kiedy usłyszysz lub poczujesz cichy odgłos, oznaczać to będzie, że kubeczek się odessał od wewnętrznych ścianek pochwy. Wówczas pociągnij go w dół pochwy.

Jeśli podczas wszystkich tych opisanych czynności będziesz spięta i zdenerwowana, przerwij wyjmowanie kubeczka i wróć do tej czynności, gdy odpoczniesz i się uspokoisz. W całej tej procedurze ważne jest bowiem Twoje nastawienie. Powinnaś być zrelaksowana i spokojna.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.