JAKIE PRODUKTY ŁAGODZĄ PMS?

JAKIE PRODUKTY ŁAGODZĄ PMS?

Napięcie przedmiesiączkowe to bardzo trudny czas zarówno dla kobiety i jej organizmu, jak i otoczenia. Bardzo często przed menstruacją zdarza się huśtawka nastrojów, gdyż po śmiechu może się zaraz pojawić płacz, lub smutek przechodzi w euforię. Zmiana nastroju to jeden z najczęstszych objawów. Inne objawy to zwiększone łaknienie, bóle głowy, tkliwość piersi, stany lękowe, zmiany trądzikowe, czy obniżony nastrój. Ich intensywność, jak i występowanie poszczególnych objawów jest cechą bardzo indywidualną dla każdej kobiety.

Warto podkreślić fakt, że PMS występuje u około 80% kobiet na 10 do 12 dni przed spodziewaną menstruacją. Rozpoczęcie nowego cyklu miesięcznego powoduje, że objawy napięcia przedmiesiączkowego znikają. Dieta to skuteczny i sprawdzony sposób na PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe, gdyż wielu kobietom przynosi ulgę na długo przy regularnym stosowaniu.

Produkty na PMS

Dzisiejszy rynek oferuje szereg pozycji, wśród których można także znaleźć produkty na PMS. Są to często produkty apteczne, jednak warto przekonać się także o sile produktów z domowej apteczki nim sięgnie się po farmakologię. Ich efekt przy długotrwałym stosowaniu wybranych składników odżywczych może mieć zbawienny wpływ na zmieniające się hormony w czasie cyklu, jak i komfort życia. Oznacza to, że sposobem na PMS może być nasza codzienna dieta. Warto ją wzbogacić o wybrane produkty, takie jak:

  • kokos, a raczej olej kokosowy - to produkt bogaty w tłuszcze. Posiada je w idealnej proporcji, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zwiększenie metabolizmu oraz regulację gospodarki hormonalnej za sprawą kwasu laurynowego. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe;
  • nabiał spożywany na surowo ze sprawdzonego źródła - jednocześnie wyprodukowane z pełnotłustego mleka, zawiera cholesterol niezbędny do budowy progesteronu. Nabiał zawiera również spore ilości wapnia, który może obniżyć stres, reguluje także hormony. Zawarte są w nim też enzymy odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych, jak i wspomagające trawienie;
  • jajka - to źródło wielu witamin i mikroelementów, zwłaszcza te zawarte w żółtku. Składniki odżywcze regulują gospodarkę hormonalną w organizmie, ale i pozytywnie wpływają na ciało poprzez zmniejszenie objawów związanych ze wzdęciami i wahaniami nastroju;
  • surowy miód - to kolejny produkt określany jako superfoods, gdyż posiada w swoim składzie wiele enzymów, minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Ten produkt jest odpowiedzialny za stabilizację wielu hormonów w organizmie, dzięki czemu powraca on do równowagi i jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia napięcia przedmiesiączkowego;
  • nierafinowana sól - zawiera sporo minerałów, które potrafią przyczynić się do zmniejszenia wzdęcia pojawiającego się pod koniec cyklu miesięcznego. Dodatkowo odpowiednia ilość dostarczonej soli pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, jak i reguluje gospodarkę wodną w organizmie.

Sposoby na PMS, które znajdziesz w swojej kuchni

Wielu dzisiejszych specjalistów z branży medycznej uważa, że jedzenie w połączeniu z innymi czynnikami może być ważnym elementem leczenia licznych dolegliwości. Sposobem na złagodzenie PMS może być również suplementacja, jeśli spożywana dieta jest niewystarczająca. Warto rozważyć ze specjalistą stosowanie magnezu, witaminy B6, kwasów omega 3 lub witaminy E.

Należy wspomnieć, że do produktów superfoods oprócz jajek, czy oleju kokosowego można zaliczyć: kasze, niektóre owoce, produkty pełnoziarniste, olej z wiesiołka czy gorzkie kakao. Zdecydowanie warto poeksperymentować w kuchni, jak i z różnymi produktami dostępnymi na rynku. Wybierając odpowiednie produkty na napięcie przedmiesiączkowe, czyli PMS można złagodzić jego objawy.

Wciąż niedocenianym sposobem na napięcie przedmiesiączkowe jest regularne, ale i umiarkowane wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Dbają one nie tylko o kondycję fizyczną, pobudzają krążenie, ale i poprawiają samopoczucie poprzez uwalnianie hormonu szczęścia. Wytwarzanie endorfin sprawia, że organizm jest rozluźniony, a pojawiający się stres jest niwelowany. Trening korzystnie wpływa na ludzki organizm pod wieloma względami, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy pomijać aktywności fizycznej.

Babcinym sposobem jest sięgnięcie po zioła, gdyż ich regularne stosowanie może również przynieść długofalowy efekt. Na PMS poleca się dzięgiel chiński, gdyż napar z tej rośliny działa rozkurczowo. Na nadmierne gromadzenie się wody w organizmie warto spożyć herbatę z lukrecji, która reguluje ilość płynów. Napar z melisy złagodzi napięcie nerwowe, a malwa czarna wpłynie pozytywnie na regulację cyklu.

Podsumowując, warto wybierać produkty zawierające w swoim składzie: nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas omega 3 i kwas omega 6), tryptofan i magnez. Zdecydowanie dieta może okazać się sprawdzonym sposobem na PMS, jednak aby odczuć jej efekty trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe. Niemniej napięcie przedmiesiączkowe to problem, który dotyka sporo kobiet w różnym wieku, dlatego warto poprawić swój komfort życia przyglądając się bliżej swojej diecie.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.