PRAWDY I MITY O MIESIĄCZCE

PRAWDY I MITY O MIESIĄCZCE

Menstruacja jest normalnym procesem, który polega na krwawieniu z macicy kobiety przez określony czas raz w miesiącu. Cykl menstruacyjny, zwany również „cyklem miesięcznym”, to proces miesięczny, w którym narządy płci żeńskiej przygotowują się na możliwość zajścia w ciążę. Głównymi wydarzeniami w cyklu endometrium i cyklu miesięcznym są owulacja, zagęszczenie endometrium i menstruacja. Długość cyklu miesięcznego może wynosić od 20 do 36 dni, ale średni cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. Ponad 70% wszystkich kobiet miesiączkuje w przybliżeniu co 28 dni. W innych przypadkach kobiety mogą mieć w tym zakresie niewielkie, kilkudniowe odchylenia.

Cała prawda na temat miesiączki

Istnieje wiele mitów związanych z menstruacją. Podobnie stworzono wiele zaleceń związanych z miesięcznym krwawieniem, których należy przestrzegać w tym okresie, np. zakaz uprawiania sportu. Niektóre ograniczenia mają nawet charakter religijny i kulturowy, np. dziewczyny nie mogą w tym czasie modlić się w świątyniach. Pewne powszechne jednak założenia są faktem. Co należy obalić a co potwierdzić?

Regularność cyklu

Uważa się, że kobieta, która rozpoczyna miesiączkę w wieku 13 lat, w wieku 50 lat będzie przechodzić przez menopauzę. Miesiączki u kobiet w średnim wieku przed menopauzą mogą stać się nieregularne. Nie ma jednak reguły wskazującej na to, kiedy kobieta będzie przechodzić przez menopauzę. Niektórzy twierdzą też, że miesiączka powinna pojawiać się co 28 dni, regularnie, a wszelkie odchylenia w tym zakresie są objawem choroby, czegoś nienaturalnego. Tymczasem nagły wstrząs, niepokój lub radość mogą mieć wpływ na cykl i mogą sprawić, że miesięczne krwawienie nadejdzie później lub wcześniej niż spodziewany termin albo też zupełnie nie wystąpi.

Niektóre kobiety mają cykle regularne, są pewne tego, kiedy nastąpi miesięczne krwawienie. Inne nigdy nie wiedzą, kiedy można się spodziewać okresu. Zmiany co do terminu wystąpienia miesięcznego krwawienia może powodować również zmiana klimatu, sposobu życia, tendencje dziedziczone z tym związane.

Miesiączka a ból

Zasadniczo przyjmuje się, że miesiączka nie powinna boleć. Bóle miesiączkowe wynikają jednak z efektu działania prostaglandyn na mięśniówkę macicy, powodując jej skurcze oraz ułatwiając jej opróżnienie. Podobny ból pojawia się podczas porodu, oczywiście dużo bardziej nasilony. Niektóre z kobiet silniej reagują jednak na prostaglandyny, dlatego odczuwają w tym czasie silniejsze bóle. Z bólami różnie bywa również po porodzie. Czasem one łagodnieją, czasem nie. Wynika to z przebudowy mięśniówki macicy i reaktywności na prostaglandyny. U części kobiet ta przebudowa mięśniówki i inne zmiany anatomiczne po porodzie mogą mimo wszystko spowodować boleśniejsze miesiączki.

Miesiączka a seks

Podczas cyklu miesięcznego wiele kobiet doznaje znacznego podniecenia. Czasami pragnienie seksu jest bardzo duże u niektórych kobiet w tym okresie. Stosunek odbyty w okresie menstruacyjnym nie jest wcale szkodliwy. Jeśli partnerzy nie mają żadnych problemów natury psychicznej, mogą uprawiać w tym czasie seks. Ponadto istnieje pewna korzyść związana z menstruacją polegająca na tym, że szanse poczęcia są w tym czasie znikome (jednak nie można ich wykluczyć w 100%). W wielu środowiskach nadal jednak uważa się za niehigieniczne uprawianie seksu w tym czasie. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że z medycznego punktu widzenia takie czyny nie są w żaden sposób szkodliwe, mogą jedynie wiązać się z pewnymi niedogodnościami dla partnerów.

Miesiączka a ciąża

Jest to jak najbardziej możliwe i potwierdzone wieloma przypadkami, kiedy kobiety zachodziły w ciążę podczas miesiączki. Dlatego tak się dzieje? Plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety dość długo, nawet do tygodnia. Cykle kobiety są czasem nieregularne. Nie wiadomo zatem, czy kolejny cykl po miesiączce będzie typowy, czy w cyklu owulacja nie będzie typowego 14 dnia cyklu, ale akurat 7 dnia cyklu. Zatem zajście w ciążę w tym czasie jest jak najbardziej możliwe.

Miesiączka a sport

Umiarkowana aktywność i ćwiczenia wykonywane w tym okresie pomagają złagodzić skurcze. Jeśli krwawienie jest obfite, dla dodatkowej ochrony należy zastosować odpowiednie tampony lub podpaski higieniczne. Kobieta może jednak wykonywać wszystkie codzienne aktywności, jak zwykle.

Miesiączka jako choroba/funkcja oczyszczająca

Niekiedy miesiączka jest uważana za chorobę. Rzadko można znaleźć ssaka, który ma cykl menstruacyjny. Bardzo niewiele zwierząt ma miesiączki – można tu wymienić dosłownie kilka gatunków, które cyklicznie krwawią z dróg rodnych – słonie, niektóre małpy, nietoperze i wieloryby. Tymczasem cykl menstruacyjny kobiety jest naturalnym procesem. Ciało ludzkie wykorzystuje menstruację jako metodę oczyszczania ciała kobiety i przygotowania go do kolejnego cyklu. Ze względu na cykl menstruacyjny kobiety mają dodatkowy kanał eliminacyjny w pochwie, w sumie mają sześć głównych kanałów eliminacyjnych (okrężnica, płuca, nerki, wątroba, skóra i pochwa). To właśnie z powodu tego szóstego kanału eliminacyjnego, kobiety na ogół przeżywają mężczyzn nawet siedem lat.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.